Karol Strasburger
Karol Strasburger jak zawsze w dobrym humorze (fot. I. Sobieszczuk/TVP)

Karol Strasburger kojarzony jest dziś w pierwszej kolejności jako gospodarz „Familiady”. Ale aktor ma na swoim koncie wiele ról filmowych i teatralnych.

Zawsze uśmiechnięty, z wielką kulturą i emfazą pomaga zawodnikom „przebrnąć” przez wszystkie etapy gry. Rodziny biorące udział w programie bardzo cenią Gospodarza za naturalność, która pomaga w stworzeniu wspaniałej atmosfery. Zaś wszystkim, zwłaszcza paniom, podoba się jego wrodzona elegancja.

Najpierw studiował w Państwowej Wyższej Szkole Morskiej w Szczecinie i na Politechnice Warszawskiej, dopiero później rozpoczął studia w PWST w Warszawie, które ukończył w 1971 roku i od razu otrzymał angaż w stołecznym Teatrze Dramatycznym, gdzie pracował do 1983 roku.

Debiutował rolą „Siwego” w serialu „Kolumbowie” w 1970 roku. Rok później zagrał w filmie sensacyjno-wojennym „Agent nr 1” Zbigniewa Kuźmińskiego, czym zapewnił sobie ogromną popularność. W 1973 pojawił się w serialu „Czarne chmury”, rok później z kolei wcielił się w rolę trenera w serialu dla młodzieży „Karino” w reżyserii Jana Batorego (film w 1976).

W 1975 roku zagrał Józefa Toliboskiego w adaptacji „Nocy i dni” (serial w 1977) Dąbrowskiej, w reżyserii Jerzego Antczaka. Strasburger gra tam dawną miłość Barbary Niechcic (Jadwiga Barańska). Do historii polskiego kina przeszła scena, w której Toliboski w jasnym ubraniu wchodzi do stawu, by zebrać nenufary dla Barbary.

W 1976 roku pojawił się w „Polskich drogach” Janusza Morgensterna, u boku Beaty Tyszkiewicz. Za rolę w tym serialu otrzymał Nagrodę Przewodniczącego ds. Radia i Telewizji. W 1980 roku wcielił się w rolę Piotra Wysockiego w filmie „Powstanie listopadowe, 1830-31”, dwa lata później wystąpił w głośnym „Wielkim Szu” Sylwestra Chęcińskiego, zaś w 1983 roku pojawił się w roli tłumacza w „Stanie wewnętrznym” Krzysztofa Tchórzewskiego.

W 1985 roku wystąpił u Wiesława Saniewskiego w „Sezonie na bażanty”, rok później pojawił się w czechosłowacko–fińskiej produkcji „Poskromienie złośnika” (wraz z Strasburgerem w filmie wystąpiły Adrianna Biedrzyńska i Katarzyna Figura). Pojawił się w obsadzie popularnego serialu „W labiryncie” (1988-90) oraz w filmie i serialu „Panny i wdowy” (1991). W ostatnich latach pojawiał się w mniejszych lub większych rolach w serialach: „Klan”, „Magda M.”, „Ekstradycja 2”, „Świat według Kiepskich”, „Sąsiedzi” i „Pierwsza miłość”.
 
Na deskach teatralnych mogliśmy go zobaczyć w Teatrze Dramatycznym w „Hamlecie” rolą Laertesa, Książę Himalai w „Operetce” Gąbrowicza, w teatrze Studio „Tamara” oraz w rolach komediowych w teatrze Komedia ,Bajka i w teatrze Prezentacje oraz liczne występy na estradzie w Polsce i zagranicą. Jako były gimnastyk nadal jest aktywnym sportowcem. Uprawia narciarstwo, tenis, windsurfing oraz jeździ konno.

Karol Strasburger jest również autorem książki zatytułowanej „Apetyt na życie”. Książka biograficzno-przygodowa opowiada o pasjach aktora połączona z książką kucharską.

Jest członkiem Partii Dobrego Humoru.